Sowy to tajemnicze ptaki. Wokół nich narosło wiele przesądów. Dlatego leśnicy z nadleśnictwa Wichrowo po raz kolejny zorganizowali noc sów, żeby przybliżyć ludziom te pożyteczne ptaki pod ochroną.
Ćwierkają pięknie przez cały rok. Są naszymi sąsiadami. Widzimy je na co dzień. Towarzyszą ludziom od czasu rozwoju rolnictwa, a więc od kilku tysięcy lat.
Niedawno mrągowskie media informowały o zgryzaniu drzew przez bobry nad jeziorem Sutapie Małe w Mrągowie. Nie jest to jedyne jezioro w Mrągowie, w którym pojawiły się te gryzonie. Bobrowe zgryzy widoczne są również nad jeziorem Piecuch.
Leśnicy z Warmii i Mazur liczyli wilki i rysie. Przy okazji postanowili też sprawdzić, ile pozostawionych bez dozoru psów można spotkać w lasach. Inwentaryzacja wilków i rysi na Warmii i Mazurach odbyła się już po raz trzeci (poprzednie w roku 2011 i 2013).
Tereny podmiejskie są ekotonami, obszarami szczególnymi, stanowiącymi strefy przejściowe między sąsiadującymi ekosystemami (lasy i łąki, pola uprawne i łąki, jeziora, lasy i łąki). To tereny, na których żyją przedstawiciele sąsiadujących z sobą biocenoz.
Już szósty rok z rzędu kaczka krzyżówka króluje w zestawieniu ptaków najczęściej spotykanych zimą w polskich parkach i ogrodach. Drugie miejsce odzyskał gawron, który wyprzedził w tym roku wróbla.
Ryś z Estonii, który został wypuszczony miesiąc temu przez WWF Polska w lasach mazurskich, odbył już długą wędrówkę. Z danych pochodzących z nadajnika umieszczonego na specjalnej obroży można odtworzyć jego dokładną marszrutę.
Dokarmianie miejskich ptaków to temat, który od lat budzi wiele kontrowersji i sporów wśród mieszkańców miast. Oto co pisze na ten temat nasz współpracownik z Giżycka, miłośnik i znawca przyrody Krzysztof Pawlukojć.
Prawie pół tysiąca młodych kuropatw wypuszczono na terenie powiatu szczycieńskiego. To inicjatywa Szczycieńskiego Towarzystwa Przyrodniczego i kół łowieckich. Ich działanie wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Reklama Polityka Prywatności Kontakt
copyright © 2001-2024 Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5
Galindia Sp. z o. o. jest członkiem IAB Polska