Giżycko: Krzyż św. Brunona

Giżycko: Krzyż św. Brunona

Krzyż postawiono w 1910 roku na wzgórzu nad Niegocinem na pamiątkę męczeńskiej śmierci św. Brunona. W 1009 roku zginął on z rąk pogan.

Krzyż stoi na południowy zachód od centrum miasta, na wzgórzu nad jeziorem Niegocin, obok trasy kolejowej Olsztyn – Giżycko. Postawiono go tam, bo Niemcy uważali, że właśnie w tym miejscu poniósł męczeńską śmierć nawracając pogańskich Prusów. Część historyków uważa to jednak za legendę. Twierdzą oni, że święty zginął na ówczesnym pograniczu litewsko-ruskim.


Święty jest patronem Giżycka. Rok 2009 ustanowiony został przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego Rokiem św. Brunona, a główne uroczystości religijne odbyły się w Giżycku.


Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nie #1142453 | 83.9.*.* 14 lip 2013 07:06

  św. Brunon ) zbrodniarz krzyżacki który narzucał narodom podbitym swą wiarę i zwyczaje ogniem i mieczem , niszczył kulturę i zwyczaje narodów podbitych . Niosąc krzyż zostawiał za sobą zgliszcza spalonych wsi i miast , zostawiał śmierć i nędzę , taki to on był święty .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. przeciwny #105931 | 79.163.*.* 14 lis 2010 17:56

   w latach siedemdziesiątych odbył się tam zlot hipisów pogoniła nas milicja był niezły ubaw pozdrawiam wszystkich uczestników

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. JPO #13988 | 188.33.*.* 22 maj 2010 21:25

   Pięknym miejscem stał się krzyż św Brunona nareszcie super ,że w końcu ten zapomniny zakątek stał się tak urokliwy.Bez wstydu można go pokazać gościom, wybrać się na spacer,jazdę na rowerze,tylko żeby jeszcze była ubikacja i kosze na śmieci.Pani burmistrz proszę to wykończyć! Jest naprawdę ładnie tylko brakuje tych drobiazgów

   ! - + odpowiedz na ten komentarz