Szkoły zdobyły Zielone Flagi, które wręczono w Olsztynie

2016-11-28 21:06:22 (ost. akt: 2016-11-28 21:31:03)
Wspólne zdjęcie po wręczeniu certyfikatów Zielonej Flagi

Wspólne zdjęcie po wręczeniu certyfikatów Zielonej Flagi

Autor zdjęcia: Archiwum

Podczas posiedzenia Kapituły Programu Szkół dla Ekorozwoju zostały zatwierdzone aplikacje o certyfikat Zielonej Flagi oraz Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej za rok szkolny 2015/16. Szkołom i placówkom przedszkolnym z regionu warmińsko-mazurskiego flagi i certyfikaty wręczono w Olsztynie, w Gimnazjum nr 13.

Decyzją Kapituły w całej Polsce przyznano 74 certyfikaty Zielonej Flagi na okres 3 lat, 89 certyfikatów na okres 1 roku i 22 certyfikaty Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej przyznanych na okres 1 roku.

Wśród zdobywców Zielonej Flagi na okres 3 lat, z powiatu nowomiejskiego znalazło się Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście, Przedszkole Miejskie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowym Mieście, Przedszkole w Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku, Szkoła Podstawowa w Radomnie oraz Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie. Certyfikaty jednoroczne wręczono w Olsztynie przedstawicielom Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tereszewie i Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku.

Dziękujemy uczniom, koordynatorom szkolnym oraz całym zespołom projektowym  za pracę, zaangażowanie i wytrwałość w osiąganiu postawionych sobie celów. Tych, którym nie udało się uzyskać certyfikatu, zachęcamy do kontynuacji działań i podjęcia wyzwania w bieżącym roku szkolnym, powiedziała Agnieszka Pabis, koordynatorka Programu dla Ekorozwoju.

Przedszkole Miejskie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowym Mieście, po raz trzeci otrzymało Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi, przyznawany w ramach projektu "Ecoschool" i zapewniło sobie to prestiżowe wyróżnienie na kolejne trzy lata. To zaszczytne wyróżnienie jest zwieńczeniem naszych trzyletnich proekologicznych działań, podejmowanych przez nauczycieli, dzieci i rodziców. Szeroka działalność ekologiczna, prozdrowotna Przedszkola Miejskiego prowadzona jest od wielu lat. Realizowaliśmy projekty, programy mające na celu kształcenie postaw dzieci w zakresie zdrowego stylu życia, propagowanie postaw szacunku i respektu dla naszej planety, poznawania różnorodnych ekosystemów - lasu, rzeki, łąki, zwracaliśmy uwagę na potrzebę ponownego wykorzystywania surowców wtórnych, aktywnego spędzania czasu wolnego, racjonalnego odżywiania się. Nasze działania skoncentrowane były wokół priorytetów: transport i aktywność ruchowa, żywność — zdrowo, lokalnie i odpowiedzialnie, zdrowa żywność w przedszkolu i woda — opowiadają Jolanta Rucińska i Jolanta Świątkowska z przedszkola, koordynatorki programu.

Gimnazjum nowomiejskie, które flagę otrzymało na kolejne 3 lata, podjęło działania w ramach tematów: żywność-odpowiedzialność oraz zielone tereny przyszkolne. Misją szkoły jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz zasad zrównoważonego rozwoju w przyrodzie.

Przystępując do programu chcieliśmy kontynuować działania proekologiczne i prozdrowotne, które w naszym gimnazjum prowadzone są od wielu lat. Wzmocniliśmy integrację programu nauczania z podejmowanymi działaniami. Program sprzyja rozwojowi inicjatyw oraz bezpośredniemu uczestniczeniu w nim wszystkich pracowników szkoły, uczniów, a także ich rodziców. Aktywnie współpracujemy z jednostkami samorządowymi i innymi organizacjami. Stajemy się ośrodkiem przyjaznym środowisku i społeczności lokalnej. Wszelkie działania podejmowane przez naszą palcówkę mają przyczynić się do zwiększenia świadomości ekologicznej, aktywności ruchowej i edukacji zdrowotnej wśród uczniów i społeczności lokalnej. Posiadana przez nich wiedza będzie wykorzystywana w życiu codziennym. Zależy nam, aby w naszej placówce młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach sportowych, jadła drugie śniadanie i miała możliwość zakupu zdrowych produktów. Uczniowie powinni dostrzegać rolę zielonych obszarów i ponosić współodpowiedzialność za jakość tych terenów, mówią koordynatorki – Teresa Bagińska i Liliana Lisakowska z Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich.

Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju należą do głównych priorytetów Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie, a w celu uzyskania certyfikatu Zielonej Flagi wybrano do realizacji dwa obszary: żywność —odpowiedzialność oraz transport i aktywność. — Celem naszych działań było propagowanie zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku, wdrażanie do świadomego wyboru produktów żywnościowych, zmiana nawyków transportowych - promowanie komunikacji zbiorowej i jazdy rowerem. Dużą popularnością cieszyła się akcja „Aktywna Wiosna u Działyńskich”. Podejmowane przez nas działania przy szerokiej współpracy ze środowiskiem pozwoliły nam po raz kolejny uzyskać międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi na okres trzech lat, powiedziały Dorota Oczkowska, Dorota Lipska, zajmujące się koordynacją działań Zielonej Flagi. ul

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB