KĄCIK PORAD LEKARSKICH

2013-09-07 08:21:37 (ost. akt: 2013-09-06 11:22:45)
KĄCIK PORAD LEKARSKICH

Autor zdjęcia: Archiwum

Jeśli mają Państwo wątpliwości dotyczące swojego zdrowia lub odczuwają niepokojące dolegliwości, zachęcamy do skonsultowania się z naszym specjalistą. Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres elk@gazetaolsztynska.pl

 Na pytania Czytelników odpowiada dr nauk med. Jan Fabczak, specjalista chorób płuc i internista, ordynator Oddziału Gruźlicy, Chorób Płuc i Chemioterapii w Mazurskim Centrum Zdrowia w Ełku.


Nasz Czytelnik Tomasz pyta: Mniej więcej trzy miesiące temu, na moim policzku, tuż pod skórą pojawił się guzek. Uciskany boli. Jest niewielki, nie rośnie. Co to może być i do jakiego lekarza powonieniem się udać?


Dr Jan Fabczak: Drogi Panie Tomaszu, opisywany guzek jest pojedynczy, niezbyt duży, nie rośnie i dotyczy tkanki podskórnej policzka. Z danych wynika, że guzek nie jest zaczerwieniony, nie wrzodzieje i nie krwawi. Może to być pospolity kaszak, czyli torbiel łojowa, spowodowana powiększeniem podskórnego gruczołu łojowego, może to być również tłuszczak - łagodny guzek tłuszczowy lub podnaskórkowa łagodna torbiel pod nazwą prosaka. Pamiętać jednak należy, że izolowana zmiana skórna może być lokalną zmianą nowotworową pod postacią raka podstawnokomórkowego lub raka płaskonabłonkowego rogowaciejacego. Zmiany te jednak mają zgoła inny wygląd. Nierzadko pojawiający się guzek w tkance podskórnej może być zmianą przerzutową nowotworu, którego ognisko pierwotne umiejscowione jest w innym narządzie.
Wymaga Pan wizyty u dermatologa, który z pewnością postawi właściwe rozpoznanie. Diagnostyka o ile zajdzie konieczność może być poszerzona o biopsję guzka, aby precyzyjnie poznać jego charakter. Najprawdopodobniej leczenie oprze się o drobny chirurgiczny zabieg kosmetyczny.

Tagi:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. za #1192543 | 46.151.*.* 8 wrz 2013 08:28

    ło matko nic konkretnego a wody wiadro.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz