Tysiące ton śmieci w lasach

2013-06-21 16:16:42 (ost. akt: 2013-06-21 16:16:54)
Jeśli chcesz spędzić niedzielny dzień z przyrodą, to już 26 maja nadarzy się ku temu świetna okazja - Nadleśnictwo Płońsk zaprasza do Kuchar Królewskich na Dzień Otwarty pod hasłem ,,Kwitnące ogrody sezon III"

Autor zdjęcia: sxc.hu

Nawet tysiąc wagonów kolejowych śmieci o objętości stu siedemdziesięciu tysięcy metrów sześciennych rocznie wywożą leśnicy. Roczny koszt sprzątania lasów to siedemnaście milionów złotych.

W lasach do tej pory lądowało wszystko, od starych lodówek po zużyte komputery i baterie. Polacy wyrzucają do lasów co się da. - Zbieramy od odpadów gospodarczych, przez biologiczne i budowlane. Są też zwykłe worki wyrzucane z samochodów. Wyrzucają i duże firmy i zwykli obywatele - mówi dyrektor Lasów Państwowych Adam Wasiak.

Leśnicy liczą na to, że sytuacja zmieni się po 1 lipca, kiedy zacznie obowiązywać nowa ustawa śmieciowa. Minister środowiska Marcin Korolec zapowiada, że ten problem powinien się rozwiązać. Przepisy są tak skonstruowane, żeby wywożenie śmieci do lasów po prostu się nie opłacało.

- Dzisiaj pod obecnie funkcjonującymi przepisami, około jedna czwarta obywateli nigdy nie zapłaciła ani grosza za wywóz śmieci - wylicza minister.

Od pierwszego lipca to gminy przejmują na siebie obowiązek odbioru odpadów od mieszkańców i podpiszą za nich umowy. W ten sposób, każdy zapłaci za wywóz śmieci.

Dziś kara za wywiezienie śmieci do lasu to 500 zł. Straż Leśna złapanemu na gorącym uczynku może także wlepić mandat na kolejne 500 zł za nielegalny wjazd do lasu. Leśnicy wystawiają rocznie takich mandatów na sumę około 250 tysięcy złotych.

iar

Tagi: lasy

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fix #1336455 | 83.24.*.* 27 lut 2014 13:33

  Podoba mi się jak ludzie wyrzucają do lasu puszki.Ja sobie wtedy idę i raz puszka raz grzybek

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kocham #1123473 | 95.160.*.* 24 cze 2013 16:35

  LAS

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Pan patrzy #1123471 | 95.160.*.* 24 cze 2013 16:34

  i widzi .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Wiesz ??? #1123465 | 95.160.*.* 24 cze 2013 16:29

  Ile ton papieru - reklam i ulotek - idzie w pis du do śmieci i każdy ma to w odbycie - co na to nasz prezydent Grzymowicz . Pozdrawiam z ulotkarni ... Miliony ton papieru - ile to drzew a durnie walczą o kilka starych pni przy drogach zagrażających bezpieczeństwu pieszych i kierowców . Tadeusz J.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zielony1 #1122996 | 85.193.*.* 24 cze 2013 07:54

  to wlasnie skutki durnych ustaw i idiotycznych przepisow. A po 1 lipca podrozeja oplaty za wywoz smieci, to i w lasach smieci przybedzie! Nie ma sie co ludzic, ze bedzie inaczej. Dziekujmy rzadzacym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. gościu #1121043 | 46.204.*.* 21 cze 2013 19:29

  Owszem w okolicach wjazdów do lasu można spotkać mnóstwo śmieci i to faktycznie jest problem. Natomiast w samym lesie jedynymi śmieciarzami są sami leśnicy (ci którzy pracują przy ścince drzew). Wszędzie w lesie spotykam plastikowe butelki po napojach, puszki po piwie oraz puste szklane flaszki. Ten typ pracowników nie potrafi na trzeźwo pracować widocznie a co gorsza robi syf w całym lesie...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 7. JA #1121010 | 81.190.*.* 21 cze 2013 18:43

  ,,Tak bowiem rozkazuje Apollo, wiecie dobrze; i ja sądzę, że nie mogę większej dla was w Rzeczypospolitej uczynić przysługi, jak gdy to robię, co on każe; zajmuję się przekładaniem wam, młodym i starym, byście nie pierwej mieli staranie o ciele, o pieniądzach lub czym innym, nim o duszy, aby była dobrą; wystawiam wam, że nie z bogactw cnota, lecz bogactwa z niej pochodzą i wszelkie inne dla ludzi tak prywatne, jak publiczne dobro” 1 Platon ,,Obrona Sokratesa” Moje odniesienie się do tego cytatu to mój osobisty pogląd, że gdyby w dzisiejszych czasach wszyscy realizowali wartości, które określają słowo ,,cnota”, nie byłoby biedy, kradzieży, wywożenia śmieci do lasu. Każdy człowiek powinien mieć wewnętrzną dyscyplinę, aby jak najlepiej przeżyć swój czas na Ziemi i być świadomym odpowiedzialności, jaka ciąży na nim jako na rodzicu, sąsiedzie, szefie, pracowniku, i że każde jego działanie przyniesie jakiś skutek. Wierzę, że to, co damy innym, wróci do nas podwójnie. Będąc człowiekiem uczciwym, sprawiedliwym, empatycznym, uspołecznionym i tolerancyjnym, dajemy coś dobrego innym, i na tym polega cel ludzkiego istnienia. Niektóre z osób, które pytam, czy przekazali 1% podatku innym odpowiadają, że nie. Dlaczego ? Bo nie są społecznie odpowiedzialni, są leniwi i po prostu nie zdają sobie sprawy ze skutków takiego działania. Myślą tylko o sobie i o tym, jak zaspokoić swoje potrzeby. Nie myślą o tym, że być może kiedyś będą sami potrzebowali pomocy. Budując dom i wydając na niego miliony, podrzucają odpady budowlane do lasu, bo szkoda im wydać kilka złotych na kontener. I nie myślą o tym, że ich wnuki nie pójdą zbierać grzybów do lasu, bo las będzie jednym wielkim śmietnikiem. A w niedzielę ci sami ludzie lecą do kościołów, aby bezmyślnie klepać pacierze, dumnie nazywając się katolikami. A przecież Dekalog mówi zupełnie coś innego. Reasumując, część obywateli nie jest odpowiedzialna społecznie za swoje postępowanie, ponieważ ich system wartościowania został wykształcony dla zaspakajania wyłącznie własnych potrzeb.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz