Jezioro Czos

Tego dorodnego szczupaka o długości 92 cm i wadze 4,20 kg złapano w jeziorze Czos

Tego dorodnego szczupaka o długości 92 cm i wadze 4,20 kg złapano w jeziorze Czos

Autor zdjęcia: internauta

Jezioro Czos – położone na szlaku kajakowym rzeki Dajny, należące do Wielkiej Rynny Mrągowskiej - to największa atrakcja turystyczna Mrągowa, jeśli chcemy mieć kontakt z naturą.

Spacer wypieszczoną promenadą linii brzegowej poczynając od plaży orbisowskiej do plaży na os. Grunwaldzkim dostarcza niewątpliwie miłych wrażeń i daje wytchnienie od codzienności. Jeżeli jesteś zwolennikiem jazdy na rowerze to przejedź się tą promenadą. To przejażdżka wprawdzie krótka, ale bezpieczna.

Jezioro jest miejscem, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie, żeby wypocząć, zrelaksować się. Byłoby banałem, gdybym próbowała rozwodzić się nad dobrodziejstwami płynącymi z tego miejsca dla zarówno mieszkańców jak i turystów. Niestety, nie potrafimy docenić tego co posiadamy i wciąż pokutuje w nas kołtuństwo i brak szacunku do otoczenia.

Linia brzegowa jeziora Czos to około 15 km. Wędrując nieco dalej w kierunku Troszczykowa znajdziesz się w niegdyś słynnym ośrodku wypoczynkowym należącym do PGR Szestno. Widok z tego miejsca na jezioro i leżące nieopodal miasto może być tematem na widokówki reklamujące miasto pod kątem turystycznym. Wysokie i smukłe topole na wzgórzu przypominające cyprysy w Toskanii, mają niepowtarzalny urok w krajobrazie ziemi mrągowskiej, ale na łące niestety dostrzegam kupę walających się śmieci, a w wodzie w pobliżu brzegu pozostałości rozpadającego się mola.

Wystające drewniane kikuty z wody pokazują, że okres świetności i dochodowości tego miejsca dawno niestety minął. Pozostały też opuszczone i ziejące smutkiem ludzkie pozostałości w postaci domków wypoczynkowych i baru. Ale natura nie daje za wygraną z ludzką bezmyślnością i roztacza nadal swój czar. Warto zapoznać się z tym miejscem i przebywając tam pozostawić za sobą porządek.
Jezioro za pośrednictwem rzeki Dajny łączy się z jeziorami: Wierzbowskim, Czarnym, Kot i Junem.
Hakata


Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bartollo89 #659615 | 89.229.*.* 3 maj 2012 11:07

  heheh Kawa jestes teraz sławny :D:D

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mrąg #641465 | 89.229.*.* 17 kwi 2012 11:53

  W wielu opracowaniach Mrągowo sytowane jest między dwoma jeziorami Czos i Juno. W waszym wykazie jezior, podajecie jeziora małeńkie ,bądź oddalone od miasta ,a jeziora Juno -największego nie ma.Dlaczego?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  1. anx #581682 | 89.229.*.* 1 mar 2012 19:40

   Mój braciszek na okładce:)

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. pan #581336 | 87.156.*.* 1 mar 2012 15:15

   a ja mu w ten dzien pozyczyem ludke

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. gość #580467 | 195.117.*.* 29 lut 2012 22:34

   dobrze że tylko "Wysokie i smukłe topole na wzgórzu przypominające cyprysy w Toskanii, mają niepowtarzalny urok w krajobrazie ziemi mrągowskiej, ale na łące niestety dostrzegam kupę walających się śmieci, a w wodzie w pobliżu brzegu pozostałości rozpadającego się mola. ".....a co powiesz o domkach i całym terenie?wygląda jak pobojowisko...może w końcu władze miasta zrobią z tym porządek.. (wykupić,ogrodzić,odremontować i za nie duże pieniążki udostępniać turystom ; nie tylko z poza miasta)...pamiętam jak kilkanaście lat temu to jeszcze funkcjonowało i było całkiem sympatycznie

   ! - + odpowiedz na ten komentarz