Tusk, Plauten i Pluty

2009-08-31 00:00:00

Mikołaj Tusk jest ślicznym półrocznym bobasem. Kościół w Plutach zbudowano w XIV wieku. Pierwszy rośnie, drugi się zapada. Na jeden dzień gotycki kościół i wnuka premiera połączył chrzest Mikołaja.

Pluty (Plauten) to malutka wioska położona koło Pieniężna. Stoi w niej piękny kościół p.w. św. Wawrzyńca z połowy XIV, przebudowany w wieku XVI i na początku XIX. Teraz w kiepskim stanie.

W kościele w odbył się chrzest półrocznego Mikołaja - wnuka premiera Donalda Tuska. W pobliżu Plut dom mają rodzice synowej premiera.

O los wnuka premiera nie ma co się martwić. Jest częścią elity. A jaki będzie los kościoła w Plutach...? Chrzest wnuka premiera raczej mu zaszkodzi niż pomoże. Bo kto teraz odważy się dać pieniądze na remont? Przecież od razu podniesie się krzyk i ktoś oburzony nada sprawę dla CBA...

Przykościelny cmentarz to jednocześnie niemy świadek historii tych ziem. Zachowały się tam nieliczne groby niemieckie, resztka pamięci o Plauten. Teraz w Plutach zgodnie leżą obok siebie Polacy i Ukraińcy.
ih
>>> Zobacz: Ukraińskie tańce i śpiewy
>>> Zobacz: Jestem Warmiakiem i Polakiem
>>> Zobacz: Sztynort: Pałac zawali się czy przetrwa
Pokaż Pluty na większej mapie

Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.