Kanał Mazurski: niszczejąca perełka

Kanał Mazurski: niszczejąca perełka

Długi na 51,7 km. Różnica poziomu wód 111 metrów. Kanał Mazurski mógłby być jedną z największych atrakcji turystycznych Mazur. Póki co niszczeje.

Kanał miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie przez Łynę z Morzem Bałtyckim. Zaczyna się w Mamerkach nad jeziorem Mamry, wychodzi z zatoki Mamr. W początkowym odcinku biegnie w wysokim nasypie kilkanaście metrów ponad poziomem gruntu. Różnica poziomów wód między Mamrami a Łyną wynosi 111 metrów.

Łączna długość kanału to ponad 51 km, w tym 22 km na terenie Polski. Ma 10 niedokończonych śluz, z czego 5 na terenie Polski.

Kanał zaprojektowano tak, aby mogły w nim pływać statki o wyporności do 240 ton. Poprowadzony został głównie w specjalnych nasypach lub sztucznych wykopach. Wyjątkiem jest 3-kilometrowy odcinek po jeziorze Rydzówka.

Budowę kanału rozpoczęto w roku 1911. Przerwano po wybuchu I Wojny Światowej i wznowiono po jej zakończeniu. Budowa nie została zakończona. Budowę ostatecznie przerwano w 1942r. Kanał był już wtedy wypełniony wodą. Po wojnie Kanał został ograbiony i zdewastowany przez Armię Czerwoną.

Przebieg kanału: Mamry - Leśniewo - jezioro Rydzówka - Guja - Bajory Małe - Bajory Wielkie - Brzeźnica.

Najsłynniejsza śluza znajduje się w Leśniewie, przy drodze Węgorzewo - Srokowo, w gminie Srokowo. Stamtąd pochodzą zdjęcia zamieszczone w galerii.

Wieś Leśniewo leży przy południowo-zachodnim brzegu Jeziora Rydzówka. Wyspy i mały półwysep przy leśniczówce Rydzówka stanowią rezerwat ptaków.

Na północny zachód od wsi znajduje się Diabla Góra z Wieżą Bismarcka
Na mapie zaznaczyliśmy Mamerki, Leśniewo, Guję i Brzeźnicę.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. miki #598233 | 89.229.*.* 13 mar 2012 19:30

    To prawda jest fascynująca, wszystkich swoich znajomych ,kórzy do nas przyjeżdżają latem obowiązkowo wozimy do Sztynortu, Mieduniszek, Mamerki i oczywiście śluzy najpierw w Gui a potem w Leśniewie, są zachwyceni a my dumni, tyle tylko że ona naprawdę niszczeje, jest tam od jakiegoś czasu park linowy, ale póki co to kasę robi "parkingowy" który wykosił swoją łąkę na parking. Trochę smutne.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. xyzz #208575 | 88.156.*.* 22 lut 2011 17:04

    Uważam,że ciekawsza jest śluza Guja ponieważ jest ukończona i mieszka obok niej śluzowy.Nie ma mowy o żegludze ale jest ona pomocna do regulacji poziomu wody w jeziorze Rydzówka.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz